Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Punkt z widokiem na ul. Słowackiego

Wyszukiwarka

Punkt z widokiem na ul. Słowackiego

Stojąc na skrzyżowaniu ulic J. Słowackiego i L. Pasteura (dawniej Fleischergasse i Pastinakgasse) warto zwrócić uwagę na budynek obecnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Województwa Pomorskiego (numer 64-68). Jest to budynek powojenny, a przed 1945 roku znajdował się tu katolicki szpital św. Marii, założony w 1865 roku. Od początku istnienia prowadzeniem zajmowały się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki). Siostry opiekowały się chorymi, ale także małą kaplicą pw. Św. Ducha połączoną ze szpitalem. Zarząd prowincjalny Zakonu znajdował się w Chełmnie. Po pierwszej wojnie światowej Chełmno znalazło się poza granicami Prus i siostry, przeważnie Polki, zostały przeniesione z Malborka. W 1922 roku po opuszczeniu Szarytek w Malborku pojawiło się Zgromadzenie Zakonne Sióstr św. Katarzyny (Katarzynki). Zajęły dotychczasowe cele w szpitalu św. Marii. Pracowało tam dziesięć sióstr, które zajmowały się również przedszkolem dla 46 dzieci i domem starców przy Fleischergasse (ob. Słowackiego). Po 1939 roku siostry założyły przy szpitalu mały lazaret w formie baraku na 10 łóżek dla leczenia robotników przymusowych z Polski i Rosji. 1945 rok był końcem działalności tego zakonu w mieście. W tym samym roku Szpital został podpalony przez Armię Czerwoną na ”wiwat zakończenia II wojny światowej”. Dziś po szpitalu katolickim nie ma śladu. Po wojnie na zgliszczach powstały obiekty należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Po drugiej stronie skrzyżowania, za ceglanym murem (pod numerem 11-12) na początku XX wieku znajdowała się rozlewnia Browaru Tczewskiego, obiekt ten zakupił w latach 20-tych Albert Politt i otworzył rozlewnię wód oraz restaurację gdzie oferował piwa z browarów m.in. Spatenbräu München, Berliner Weissbier czy też Schönbusch. Pod koniec wojny budynek restauracji spłonął, pozostały jedynie budynki rozlewni, gdzie po zakończeniu działań wojennych otwarto rozlewnię oranżady, następnie bazę transportu samochodowego PSS Społem. Obecnie teren prywatny, gdzie właściciel planuje rewitalizację dawnej zabudowy. 

Banery/Logo