Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Warsztaty z historii mówionej

Wyszukiwarka

Warsztaty z historii mówionej

7.03.2019

W Muzeum Miasta Malborka odbyły się warsztaty z zakresu historii mówionej, których organizatorem był Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.

Warsztaty  poprowadzone przez  dr Aleksandrę Paprot-Wielopolską, która jest antropologiem kultury i kulturoznawcą oraz pracuje w Dziale Badawczym Ośrodka i na co dzień zajmuje się historią mówioną, składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy, którzy zgłosili się na warsztaty, uczyli się nagrywać  historię świadków oraz wzbogacać swoje zbiory muzealne o relacje zwykłych ludzi.

Historia mówiona  to metoda badań jakościowych polegająca na nagrywaniu relacji biograficznej świadka historii, czyli osobistej opowieści o życiu i doświadczeniach danej osoby na tle ważnych wydarzeń historycznych. Nagranie przebiega kilkuetapowo i najczęściej jest rejestrowane w formie audio i/lub video, a relację świadka historii poszerza się o udostępnione dokumenty życia osobistego oraz zdjęcia. Metoda historii mówionej obecnie staje się coraz bardziej popularna, bo pozwala na ukazanie np. historii lokalnej i regionalnej z perspektywy jego mieszkańców i ich przeżyć.

W warsztatach wzięło udział  16 osób –  przedstawicieli różnych muzeów i placówek naukowych z północnej Polski. Wśród nich znaleźli się  reprezentanci: Muzeum Narodowego w Szczecinie,  Muzeum Archeologiczo-Historycznego w Elblągu, Pracowni Naukowej Muzeum Środy Wielkopolskiej, Muzeum Zamkowego w Malborku, Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej z Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytutu Kaszubskiego Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bytowie, Izby Pamięci w Janowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, Nowin Gniewskich oraz Wydawnictwa Malborski Mól Książkowy.

 

Banery/Logo