Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - I Malborski Dzień Przędzenia w Miejscu Publicznym

Wyszukiwarka

Biżuteria robiona ręcznie

I Malborski Dzień Przędzenia w Miejscu Publicznym

16.09.2018

We wrześniu ogród Muzeum Miasta Malborka na jeden dzień zmienił się w przędzarski raj. Panie prządki z całej Polski zaprezentowały swoje umiejętności przędzalnicze na przeróżnych typach kołowrotków. Oprócz prządek, kołowrotków, tematycznych, archiwalnych zdjęć i owiec ogród wypełniła całkiem spora ilość mieszkańców, zaciekawionych wydarzeniem.

Odwiedzający mogli zobaczyć dawne techniki przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach, wysłuchać opowieści prządek i spróbować swoich sił w tym niezwykle ciekawym rzemiośle. Na oczach gości z wełny czesankowej powstawały filcowane obrazki, a z przędzy motki, sznurki i liny. Na najmłodszych czekała specjalna atrakcja w postaci warsztatów tkania i przędzenia. Jednak wśród tej grupy mieszkańców i tak największe poruszenie wywołała zagroda z prawdziwymi owcami.

Wydarzenie stało się okazją do międzypokoleniowego dialogu, wymiany doświadczeń i opowieści o wielowiekowych tradycjach przędzalniczych miasta. Za kołowrotkami zasiadły mieszkanki Malborka, które przez lata zajmowały się przędzeniem. Można było wysłuchać również wielu opowieści dawnych pracowników zakładów roszarniczych.

Całemu wydarzeniu towarzyszył  jarmark rzemiosła i rękodzieła, na którym  można  było kupić m.in. wyroby prządek oraz ręcznie wykonane chusty, szale i maskotki z wełny. Nie zabrakło również swojskich wyrobów, o które zadbała Konfratenia Dobrego Jadła i Napitku. Wydarzenie mogło zostać zrealizowane dzięki współpracy z  Dorotą Bucar,  lokalną prządką i właścicielką Bernice Wool Manufacture.

 

Banery/Logo