Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Spotkanie autorskie z Ryszardem Rządem

Wyszukiwarka

Plan miasta Malborka z 1940 roku. W tle książka Bedeker malborski

Spotkanie autorskie z Ryszardem Rządem

17.06.2018

W sali konferencyjnej Muzeum Miasta Malborka odbyło się spotkanie z Ryszardem Rządem, autorem książki "Bedeker malborski 1845 - 1945".

Ryszard Rząd to historyk i pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku. Karierę pisarza zaczynał w „Dzienniku Malborskim”, gdzie udostępniał co tydzień niezwykłe informacje o rocznicach różnych wydarzeń z życia miasta i malborczyków lub tutejszych gości. Zbiór tych krótkich, skondensowanych informacji chciał wydać w formie książki i Muzeum Miasta Malborka pomogło mu w tym, zostając wydawcą bedekera.

W książce przedstawiono w kolejności alfabetycznej najciekawsze miejsca i ważne wydarzenia związane z Malborkiem w latach 1845-1945. Wewnątrz publikacji znajduje się wiele czarno-białych fotografii, spis dawnych nazw ulic oraz plan miasta z około 1940 roku.

Podczas spotkania autor opowiedział o genezie „Bedekera Malborskiego” oraz wyjaśnił wybór takiego właśnie okresu - rok 1845 był przełomowy dla Malborka, ponieważ wtedy została podjęta decyzja o budowie w mieście kolei i mostów kolejowych, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju, napływu nowej ludności i powstania nowych instytucji. Pan Ryszard podpisał również mieszkańcom książki, a zajęło mu to więcej czasu, niż było przewidziane, gdyż chętnych nie brakowało.

Banery/Logo