Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Punkt z widokiem na ul. Mickiewicza

Wyszukiwarka

Punkt z widokiem na ul. Mickiewicza

Dzisiejsza ulica A. Mickiewicza (dawna Am Mühlengraben) powstała już w średniowieczu, wzdłuż sztucznego kanału zaprojektowanego i wykonanego przez Zakon Krzyżacki – Kanał Młynówki (Juranda). Stanowił on zasilenie młynów oraz fos zamkowych. Z biegiem lat przy kanale powstawała zabudowa mieszkalna. Wśród zabytkowej zabudowy ulicy Mickiewicza należy zwrócić na kamienice z końca XIX wieku:

- pod nr 82 z końcu XIX wieku kamienica o fasadzie z czerwonej klinkierowej cegły z zadaszeniem z czerwonej dachówki. Tuż nad wejściem do niej znajduje się wykusz nadwieszony na kamiennych erkerach, zwieńczony wieżyczką krytą blachą. Całość upiększają ozdoby w płaszczyźnie elewacji wykonane z cegły glazurowanej na ciemnozielony kolor;

- pod nr 70 powstał dom z elewacją żółtej cegły z dekoracjami wykonanymi z czerwonej cegły łączonej z tynkowanymi płycinami. Drzwi wejściowe okolone pięknym portalem, nad którym na wysokości dwóch wyższych kondygnacji znajdują się blendy sgraffitowe z motywami roślinnymi.

- kamienica neobarokowa z końca XIX wieku (numer 20) z pięknym rozłożystym szczytem z elementami nawiązującymi do baroku. Cała elewacja fontowa tynkowana niezwykle starannie i złobkowana naśladując wykładzinę kamienną.

Banery/Logo