Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Ferdinand Schulz Pruski Ikar

Wyszukiwarka

Plakat wydarzenia, opis w artykule

Ferdinand Schulz Pruski Ikar

Burmistrz Miasta Malborka, Muzeum Miasta Malborka oraz Ostpreußisches Landesmuseum serdecznie zapraszają na wystawę "Ferdinand Schulz Pruski Ikar" w 95 rocznicę tragicznej śmierci. 

Ferdinand Schulz pochodził z Piszewa, a po pierwszej wojnie światowej entuzjasta i propagator szybownictwa na terenie ówczesnych Prus Wschodnich i Wolnego Miasta Gdańska. W 1924 roku na szybowisku w Rositten na Mierzei Kurońskiej, startując na własnej konstrukcji FS 3, tzw. “Besenstielkiste” (skrzynia z trzonków od mioteł) osiągnął najlepszy wynik na świecie w locie długodystansowym – 8 godzin 42 minuty. Jego zaangażowanie doprowadziło do założenia w 1925 roku Zachodniopruskiego Towarzystwa Podróży Powietrznych w Malborku jak również w 1926 roku szkoły szybowcowej. W 1927 roku zamieszkał w Malborku – uczył tu w szkole. Budował dalej szybowce i startował w konkursach. W maju 1927 roku pobił kolejny rekord długości lotu (14 godz. 7 min), rok później przeleciał na wysokości 150 m nad Malborkiem, co było pierwszym w historii szybownictwa lotem nad miastem. 16 czerwca 1929 roku wraz z kolegą Bruno Kaiserem rozbił się na sztumskim rynku. Na wystawie pokazany zostanie m.in. model słynnego szybowca Ferdinanda Schulza FS 3 "Besenstielkiste" w skali 1:2 wykonany na podstawie planów w 1978 roku przez Niemieckie Muzeum Szybownictwa w Rhön, a także możliwość zobaczenia z bliska pamiątek po lotniku. Zapraszamy 14 czerwca o godzinie 17.00 do Muzeum Miasta Malborka.

plakat wydarzenia, szczegóły w opisie

Banery/Logo