Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - “Gwizdki z kolekcji Andrzeja Jana Krzemińskiego”

Wyszukiwarka

“Gwizdki z kolekcji Andrzeja Jana Krzemińskiego”

Wystawa czasowa:  12.04.2019 – 06.2019

Muzeum Miasta Malborka miało zaszczyt przedstawić odwiedzającym wystawę pt. “Gwizdki z kolekcji Andrzeja Jana Krzemińskiego”. Ekspozycja zawierała zbiór ponad 300  oryginalnych gwizdków, głównie ceramicznych z najróżniejszych zakątków świata.

Kolekcja powstaje od 1959 roku. Ponad 60 lat temu kolekcjoner Andrzej Jan Krzemiński znalazł swój pierwszy eksponat, który zapoczątkował całą kolekcję. Był to wykopany w przydomowym ogródku na ul. Chopina niewielki gliniany kogucik. Kolejne gwizdki pojawiały się wraz z kolejnymi podróżami. Pan Andrzej jeździł nawet specjalnie po gwizdki do  warszawskich Cepelii i do Moskwy. Z czasem nawet przyjaciele zaczęli przywozić mu gwizdki, jako prezenty z dalekich podróży. Takim sposobem w muzealnych gablotach mogły się pojawić eksponaty nie tylko z Polski, ale również m.in. z:  Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Rumunii, Francji, Hiszpanii czy Egiptu, a nawet z tak odległych miejsc, jak Peru, Chile, czy Meksyk. Niektóre z elementów kolekcji na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają gwizdków, a raczej małe dzieła sztuki lub kunsztowne wytwory rzemiosła artystycznego.

W nawiązaniu do wystawy przeprowadzone zostały również lekcje muzealne dla uczniów malborskich szkół i okolic, na których uczestnicy lepili własne gliniane koguciki.

 

 

 

Banery/Logo