Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Plebiscyt 1920. Mała Polska - Wielcy Polacy"

Wyszukiwarka

"Plebiscyt 1920. Mała Polska - Wielcy Polacy"

Wystawa czasowa: 07.2020 – 12.2020

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Miasta Malborka przy współpracy z Archiwum Państwowym w Malborku i Szkołą Podstawową w Janowie.

Przygotowano ją z okazji obchodów upamiętniających 100. rocznicę Plebiscytu na ziemi malborskiej, w którym mieszkańcy decydowali, czy ziemie te będą należały do państwa polskiego, czy też Prus.

Na ekspozycji znalazło się ponad 130 eksponatów w formie dokumentów, fotografii i pamiątek osobistych  ludzi walczących o polskość w czasie plebiscytu 1920 roku. Towarzyszyły im informacje w formie cyfrowej. Całość można był podziwiać w klimatycznych, wyremontowanych pomieszczeniach piwnicznych Muzeum.

Podsumowaniem ekspozycji było stworzenie darmowego katalogu wystawy zawierającego unikatowe zdjęcia, kopie dokumentów oraz  ciekawy komentarz historyczny. Katalog został wydany w przejrzystej i czytelnej formie był dystrybuowany w Muzeum Miasta Malborka oraz w wersji cyfrowej PDF do pobrania ze strony internetowej.

Wystawę sfinansowano częściowo dzięki dotacji z programu Niepodległa w kwocie 74 tys. zł.

Plansze wystawowe po ekspozycji zostały przekazane do Izby Pamięci o Małej Polsce w Janowie, a część katalogów wystawy do szkoły znajdującej się w tym mieście.

Banery/Logo