Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Miasto ludzi. Ludzie miasta. Marienburg - Malbork"

Wyszukiwarka

"Miasto ludzi. Ludzie miasta. Marienburg - Malbork"

Wystawa czasowa: 16.06.2018 – 03.2019

To pierwsza wystawa Muzeum Miasta Malborka, inaugurująca jego powstanie. Przygotowywana około pięć miesięcy ekspozycja miała na celu pokazać, że zgodnie z tytułem wystawy to ludzie tworzyli to miasto. Swój społeczny charakter uzyskała, prezentując sylwetki znanych malborczyków, którzy mieli wpływ na rozwój miasta. Wystawiona została w sali konferencyjnej Muzeum Miasta Malborka.

Zakres czasowy wystawy to pięćdziesiąt lat – czas przed i po II Wojnie Światowej. Tematem ekspozycji zostali ludzie – mieszkańcy Malborka. Wybrano siedem osób z okresu do 1939 roku i siedem osób z okresu od zakończenia wojny do 1956 roku. To osoby, które były związane z zarządzaniem miastem, pełniły funkcje społeczne, ważne dla miasta w przedwojennym Marienburgu i powojennym Mallborgu oraz Malborku. Wśród nich znaleźli się m.in. Ferdinand Schulz, słynny niemiecki lotnik, który tuż po pierwszej wojnie, mieszkając w Marienburgu i będąc  nauczycielem w szkole, ustanowił szereg światowych rekordów szybowcowych,  Ottomar Anschutz fotograf, który wydał wiele serii malborskich pocztówek i wykonywał zdjęcia do roczników budowlanych zamku oraz Wiktoria Wytrążek skromna akuszerka, która swym oddaniem zaistniała w sercach ludzi oraz na kartach historii Malborka. Na atrakcyjnych planszach z informacjami i fotogramami można było zapoznać się również z życiorysami takich postaci jak:  Arnold Flatauer (przedsiębiorca),  Bernhard Pawelcik (burmistrz), ks. Franz Pingel,  Bruno Krauskopf (artysta i malarz),  Ferdinand Schwarz (fotografik), Władysław Hodakowski (fotograf), Augustyn Szpręga (starosta), ks. Konrad Will, Arkadiusz Binnebesel (działacz społeczny) i Piotr Szymski (pierwszy dyrektor ogniska plastycznego).

Muzeum w przygotowaniach do tej ekspozycji dysponowało dużą ilością fotogramów. Bazę eksponatów  stanowiła bogata kolekcja podarowana przez byłych malborczyków z Heimatkreis Marienburg i przywieziona w grudniu ubiegłego roku z Heimatkreisarchiv Marienburg/Westpreussen in Hamburg. Drugą część dostarczyli mieszkańcy Malborka.  Materiałów było tak dużo, że trzeba było dokonać selekcji. Na wystawie pojawiły się te, które  wnoszą najwięcej wiedzy o ludziach i ich życiu w tamtym czasie. Ekspozycja została stworzona nie tylko dzięki darczyńcom, ale także wolontariuszom, którzy pomagali m.in. w katalogowaniu zbiorów oraz dzięki instytucjom.

 

 

 

Banery/Logo