Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Niedziela w muzeum

Wyszukiwarka

Kobieta, mężczyzna i dziewczynka siedzą przy stole i wylewają farbki na białe tacki

Niedziela w muzeum

„Niedziela w muzeum – eksponaty od podszewki” 2018
To cykl zajęć odbywających się raz w miesiącu w Muzeum Miasta Malborka w 2018 roku. Warsztaty przygotowano z myślą o osobach w różnym wieku i rodzinach z dziećmi. Wszyscy, którzy chcieli spędzić miło czas, zobaczyć część nieeksponowanych zasobów muzeum i poznać nowe techniki plastyczne, mogli znaleźć temat odpowiedni dla siebie.
Podczas każdych zajęć uczestnicy poznawali jeden z muzealnych eksponatów w nieoczywisty sposób. Dowiadywali się również co to za przedmiot, jak trafił do muzeum, do czego służy i jaka jest tajemnica jego powstania. Po zapoznaniu się z techniką jego wykonania uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonywali pracę plastyczną, nawiązującą do omawianego w danym miesiącu eksponatu.

Kwiecień „Eksponaty od podszewki – marmurkowanie papieru”
Pierwsze zajęcia odbyły się w kwietniu, a omawianymi eksponatami były trzy książki z 1850 roku, których brzegi ozdobiono techniką marmurkowania papieru. Uczestnicy zajęć poznali technikę EBRU, czyli malowania na wodzie, a następnie wykonali papier marmurkowany, koperty i zakładki do książek.

Maj „Eksponaty od podszewki – talerzyk fajansowy”
Eksponatem omawianym podczas majowych zajęć był fajansowy talerzyk z zapomnianej manufaktury Tolkemiter Erde z Tolkmicka. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że talerzyk ten został przekazany do muzeum przez dawnych mieszkańców Marienburga, a także z jakiego materiału jest zrobiony oraz jak powstał. Następnie w ramach warsztatów samodzielnie wykonali kubeczki i talerzyki fajansowe. Na wypalonych na biskwit naczyniach namalowali swoje własne wzory za pomocą kredek tlenkowych i farb. Poszkliwione kubeczki i talerzyki zostały wypalone w temperaturze 1060 stopni i trafiły do domów ich twórców.

Wrzesień „Eksponaty od podszewki – pozłotnictwo”
Po wakacjach odbyła się kolejna Niedziela w Muzeum, której tematem przewodnim było pozłotnictwo. Do nauki trudnej i wymagającej niezwykłej cierpliwości sztuki pozłotnictwa posłużył eksponat w postaci pozłacanej figurki przedstawiającej putta. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak pokrywa się złotem niesymetryczne, reliefowe powierzchnie. Następnie samodzielnie pokryli złotymi płatkami gipsowe anioły.

Październik „Eksponaty od podszewki –fajansowa ściana”
Eksponatem omawianym podczas czwartego spotkania była fliza żuławska. Uczestnicy dowiedzieli się czym są flizy i jaką mają historię. Następnie każdy z przybyłych gości mógł stworzyć swoją własną ceramiczną płytkę, na wzór holenderskich fliz, które dawniej zdobiły ściany żuławskich domów. Flizy można było wykonać na kilka sposobów: skorzystać z gotowego wzoru, namalować swój własny wzór na niewypalonym lub wypalonym szkliwie, inspirując się przygotowanymi przykładami. W rezultacie powstało ponad 70 fliz, które po wypaleniu w specjalnym piecu ceramicznym, zostały ułożone w mozaikę, zdobiącą do dziś wejście do Muzeum Miasta Malborka. To spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu EtnoPolska.

Listopad "Eksponaty od podszewki – gliniany gwizdek"
Inspiracją do tematyki listopadowego spotkania był mały gwizdek - kogucik, z prywatnych zbiorów pana Andrzeja Krzemińskiego, którego kolekcja gwizdków była przedstawiona na wystawie w Muzeum Miasta Malborka. Uczestnicy spotkania samodzielnie lepili gliniane gwizdki-ptaszki, które zostały następnie wypalone w piecu ceramicznym i trafiły do domów ich autorów.

Grudzień „Eksponaty od podszewki - maski karnawałowe”
Na ostatnich zajęciach uczestnicy tworzyli maski karnawałowe. Każdy otrzymał do dekoracji własną bazę maski, pióra, cekiny, brokaty, koronki i mnóstwo różnych dodatków. Uczestnicy mogli stworzyć niepowtarzalne maski karnawałowe na styl tych weneckich i wystąpić w nich podczas nocy sylwestrowej.

 

 

Banery/Logo