Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Lekcje muzealne

Wyszukiwarka

Dzieci biorące udział w lekcji muzealnej

Lekcje muzealne

Lekcje muzealne to zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum Miasta Malborka z myślą o przedszkolach i szkołach.
Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą wykorzystywana jest duża ilość fotografii i eksponatów z bogatego zbioru muzealnego oraz z pomocy naukowych, wypożyczonych do muzeum w celach edukacyjnych. Na zajęciach poruszane jest wiele ciekawych tematów związanych z dziedzictwem materialnym i kulturowym miasta i najbliższego regionu – Żuław.
Zarówno część teoretyczna, jaki i praktyczna zajęć realizowane są w sali edukacyjnej oraz sali wystaw czasowych Muzeum, w wyjątkowych sytuacjach także w ogrodzie lub przestrzeni miejskiej. Pierwsza część zajęć ma charakter mini wykładu, druga to warsztaty plastyczne lub rękodzielnicze. Zajęcia są podsumowywane krótką dyskusją z uczestnikami.

2018

„Lepimy z gliny -KOGUCIK-„
Warsztaty z lepienia glinianych gwizdków oraz poznanie historii przedmiotu.

„Pocztowe opowieści. Malbork na starej widokówce”
Podczas tych zajęć dzieci oglądały stare listy i pocztówki, po czym same wykonywały pocztówkę i wysyłały ją w świat z pozdrowieniami z Muzeum Miasta Malborka.

„Bajka na szpulce. Projektory i przeźrocza”

„Z wizytą u kuśnierza i modystki. Pogawędki o ginących zawodach”

„Ale fajans! Ceramika malborska, ceramika żuławska”

„Pozłota ze szlagmetalu, czyli nie wszystko złoto co się świeci”

„Historia zegarów. Jak dawniej mierzono czas”

„Ile waży łut szczęścia? Dawne miary i wagi”


2019

Historia kolei w Marienburgu/Malborku (klasy 1-4)
Lekcje miały formę spaceru edukacyjnego po mieście, rozpoczynającego się na Placu Jagiellończyka, a kończącego się w budynku Dworca PKP. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się od kiedy w Malborku działa kolej, jak wyglądały pierwsze pociągi, które zatrzymywały się na stacji i do czego były przeznaczone. Poznały również kierunki podróży kolejowych dawnych mieszkańców Marienburga i współczesnych malborczyków. Na zakończenie zajęć każda grupa dostała pakiet materiałów do dalszej samodzielnej pracy w szkole. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach projektu z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

“Marienburg/Malbork – transformacja miasta” (od 5 klasy)
Zajęcia odbywały się na terenie wystawy “Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Podczas zajęć uczniowie poznali historię przeobrażania się miasta w niemieckiego w polskie. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach projektu z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

2020

“Symbole miasta – herb, hejnał i coś jeszcze”
Podczas lekcji dzieci zapoznały się z historią malborskiego herbu i hejnału. Wzięły również udział w tematycznych zajęciach plastycznych.

“Kamieniczki Starego Miasta – miasto na starej fotografii”
Zajęcia były okazją do obejrzenia starych fotografii, zgromadzonych na stronie www.marienburg.malbork.pl, którą muzeum przygotowało w ramach projektu digitalizacji. Dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej wyglądało Stare Miasto i przepiękne kamienice Wysokich i Niskich Podcieni, a także zapoznać się z ich bogatą architekturą. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik stworzył własną kamieniczkę.

“Rzemieślnicy w sercu miasta”
Tematem zajęć było miasto w czasach PRL. Uczestnicy zajęć zobaczyli, jak dawniej wyglądały malborskie warsztaty rzemieślnicze. Zajęcia wzbogaciły rekwizyty, których w takich warsztatach używano. Zajęcia zakończyły się pracą manualną.

"Plebiscyt 1920. Mała Polska - Wielcy Polacy"
Lekcje muzealne związane z wystawą "Plebiscyt 1920. Mała Polska - Wielcy Polacy". Zajęcia dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Banery/Logo