Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Niech nam szumi Młody Las"

Wyszukiwarka

"Niech nam szumi Młody Las"

wystawa czasowa: 09.2022-12.2022

Od września w Muzeum Miasta Malborka prezentowana jest wystawa czasowa pt. "Niech nam szumi Młody Las". Ekspozycja powstała dzięki dotacji z programu "Kultura-Interwencje. Edycja 2022", którego Operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Muzeum Miasta Malborka stworzyło ją wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kombatanckim Związek Polaków "Młody Las". Honorowym Patronatem wystawę objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla i Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.

Młody Las był organizacją konspiracyjną, która powstała w Malborku w czasie II wojny światowej. Utworzona została w 1941 r. i rekrutowała w swe szeregi Polaków przywiezionych do Malborka i jego okolic na przymusowe roboty. Jest to swojego rodzaju ewenement- utworzenie tajnej działalności na niemieckich ziemiach przez ludzi sobie obcych, z różnych stron Polski. A jednak udało się i Młody Las działał aż do końca wojny. Głównym celem organizacji było zapobieganie germanizacji wśród młodych Polaków. Członkom Młodego Lasu zależało na podtrzymaniu "ducha polskości" i krzewieniu polskiej kultury, co robili poprzez tajne nauczanie, które prowadzono w Malborku w ramach Tajnych Uniwersytetów Robotniczych i w kilkunastu miejscowościach poza Malborkiem (m.in.: Kończewicach, Nowym Stawie, Starym Polu. Trampowie) w ramach Tajnych Uniwersytetów Ludowych. Oprócz tego organizacja wydawała propagandowe ulotki, tworzyła grupy sabotażowe i jak tylko mogła, działała na szkodę Niemców. Nie wszyscy członkowie Młodego Lasu przeżyli wojnę. Wielu było aresztowanych i katowanych przez gestapo, wielu trafiło do obozów koncentracyjnych.
Po wielu latach starań, 50. lat po powstaniu Młodego Lasu, jego współzałożyciel i drugi dowódca Narcyz Kozłowski doprowadził w 1991 r. do rejestracji Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków "Młody Las". Celem Stowarzyszenia jest kultywowanie pamięci organizacji i jej członków, w szczególności tych, którzy po wojnie doświadczyli politycznych represji. W czerwcu tego roku (2022) na wniosek Stowarzyszenia władze miasta uhonorowały Związek Polaków "Młody Las" tytułem "Zasłużony dla Miasta Malborka".
Wystawa znajduje się na parterze budynku i dostępna będzie końca 2022 roku.

 

W zakładce "Projekty" możecie Państwo odsłuchać podcasty nagrane w ramach projektu.

dofinansowanie NCK

Banery/Logo