Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Trud i zwątpienie"

Wyszukiwarka

"Trud i zwątpienie"

wystawa czasowa: 05.2022-10.2022

Wystawa czasowa pt. "Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945" została użyczona Muzeum Miasta Malborka przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Powstała w ramach projektu Centrum Wojny i Pokoju w Narwiku, autorem pomysłu jest Michael Stokke. Projekt zrealizowany został wraz z gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej oraz przy wsparciu badawczym dr Andrzeja Święcha, a także z pomocą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość i Fundacji Fritt Ord.
Poprzez wystawę opowiedziane zostały losy polskich jeńców i pracowników przymusowych, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się w Norwegii, zajętej w 1940 r. przez Niemców. Na planszach ukazano drogę Polaków uwięzionych oraz zwerbowanych przez Niemców. Ich codzienność, wyczerpującą pracę m.in. przy budowie dróg, linii kolejowych czy umocnień; kontakty z miejscową ludnością, a także walkę i próby ucieczek. Znajdziemy tu również wspomnienia, listy i fotografie.
Wystawa "Trud i zwątpienie..." jest bardzo ciekawym i ważnym nawiązaniem do tematu obozu jenieckiego, mieszczącego się w czasie II wojny światowej w Malborku- Stalagu XX B oraz do wątku życia jenieckiego. W malborskim stalagu Polacy byli na początku, budowali go. Później byli przewożeni lub pozbawiani stopni. Co m.in. działo się z Polskimi jeńcami później opowiada gdyńska wystawa "Trud i zwątpienie..". Na jej planszach zobaczyć można też warunki Polaków w Norwegii na tle tych w innych obozach na terenie Rzeszy, a także to jak traktowano Polaków w porównaniu do jeńców i pracowników innych narodowości. Ponadto autorzy poruszyli temat sytuacji w jakiej znaleźli się więźniowie i pracownicy po zakończeniu wojny, czyli kwestie powrotu do domu lub wyjazdu za granicę, obozy przejściowe, repatriacja, a także jak wyglądają teraz miejsca upamiętnienia tych, którzy w Norwegii w owym czasie stracili życie.

Banery/Logo