Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - "Stalag XX B – historia nieopowiedziana"

Wyszukiwarka

plakat wystawy

"Stalag XX B – historia nieopowiedziana"

 

Wystawa czasowa 20.08.2021 r. - 31.12.2021 r.


Tematem wystawy jest obóz jeniecki Stalag XX B Marienburg-Willenberg, który funkcjonował do 1945 r. w miejscu, które dziś jest dzielnicą Malborka. Tytułowa "historia nieopowiedziana" rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich.


Na wystawie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie – głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu. Głównym eksponatem wystawy jest obiekt unikatowy, który stał się punktem wyjścia do całej narracji wystawy – mural namalowany przez jeńców brytyjskich podczas II wojny światowej, który ocalał i dziś znajduje się w muzealnych zbiorach.


Patronat honorowy nad wystawą objęły Ambasada Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie oraz Ambasada Francuska, a także Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny wystawie przyznało Radio Gdańsk oraz TVP 3 Gdańsk.


Partnerami wystawy są: miasto Monheim am Rhein, Anglo Polish Society Bristol and the South West, Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, Stowarzyszenie Dawna Wozownia, Polsko-Amerykańska Fundacja Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie, Gmina Miłoradz, Miasto i Gmina Nowy Staw, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku, firma ECO Malbork oraz firma NYBORG – MAWENT.

Wystawie towarzyszyła publikacja katalogu z historycznym komentarzem, który w formie papierowej można bezpłatnie odebrać w Muzeum Miasta Malborka lub pobrać w formie elektronicznej.

Katalog do pobrania

Download the catalog in English

Laden Sie den Katalog auf Deutsch herunter

Banery/Logo