Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Spotkanie historyczne pt. "Reformacja od Wittenbergi do Malborka"

Wyszukiwarka

Plakat spotkania, treść w artykule

Spotkanie historyczne pt. "Reformacja od Wittenbergi do Malborka"

Muzeum Miasta Malborka serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie historyczne pt. "Reformacja od Wittenbergi do Malborka". Historię Reformacji przybliży prof. Wojciech Gajewski. Początek listopada jest idealnym czasem do przypomnienia wydarzeń z 31 października 1517 r. kiedy to Marcin Luter w Wittenberdze ogłosił 95 tez oraz roli jaką odegrała Reformacja w historii Europy w tym Malborka. Serdecznie zapraszamy 2 listopada na godzinę 17.00 do Muzeum Miasta Malborka. 

Wojciech Gajewski - historyk i religioznawca, dr hab. profesor uczelni w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Długoletni kierownik Pracowni Religioznawczej UG, publikujący między innymi w „Przeglądzie Religioznawczym” i „Christianitas Antiqua”. Ma na swoim koncie publikacje dotyczące dziejów ruchów prereformacyjnych i Kościołów powstałych w wyniku Reformacji, a także jest specjalistą od badań nad penrekostaliznem. Oprócz tego prowadzi Zakład Studiów nad Religią w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor m.in.: - Dzieje i charakter seminarium pentekostalnego w okresie międzywojennym, „Studia Theologica Pentecostalia” 2013; - Postulaty reformy Kościoła: Waldo – Wiklef – Jan Milič z Kroměříža – Matěj z Janova, w: Jan Hus. Życie i dzieło. W 600. Rocznicę śmierci, red. A. Paner, M. Hinz, Gdańsk 2016; - Dziedzictwo kulturowe Reformacji w perspektywie polskiej i europejskiej, red. K. Pilarczyk, W. Gajewski, Toruń 2017 ; - Kościoły ewangelikalne na Żuławach dziś, w: Mniejszości narodowe i religijne na Żuławach, red. J. Hochleitner, Malbork 2016; - Sakrament chrztu w teologii i praktyce luteranizmu, w: Anioły chrzcielne - zachowane dziedzictwo sztuki luterańskiej, Frombork 2018; - Geografia i demografia eklezjalnych wspólnot protestanckich, w: Religie w dialogu kultur, t. 2, red. M. Szulakiewicz, Ł. Dominiak, Toruń 2017.

Banery/Logo