Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Wystawa "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948"

Wyszukiwarka

plakat promujący wystawę, panorama Szczecina

Wystawa "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948"

Już w piątek (28 stycznia) przed budynkiem Muzeum Miasta Malborka stanie wystawa pt. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948".

Ekspozycja składa się z 12 dwustronnych plansz, na których zostały przedstawione m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie II wojny światowej na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie oraz budowa życia Kościoła katolickiego.
Osobno przedstawiono historię oporu szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta (jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 r. właśnie w Szczecinie).

Wystawa była pokazywana już m.in. w Szczecinie i Warszawie, a jej pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka dziennikarz, publicysta i pisarz.

Oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek (3 lutego). Wystawę będzie można oglądać na ulicy Kościuszki od 28.01.2022 r. do 14.03.2022 r.

 

Piotr Semka urodził się 28 października 1965 roku w Gdańsku. Brał udział w licznych manifestacjach antyrządowych. Współpracował z podziemnym pismem Solidarność członek NZSu. Po ukończeniu studiów historycznych na KUL, Piotr Semka pracował jako redaktor w Telewizji Polskiej. Razem z Jackiem Kurskim prowadził program Refleks. Piotr Semka jako wydawca brał udział przy realizacji Pulsu Dnia (1994). W tym sam roku stworzył dla Telewizji Polskiej film dokumentalny Wandea – sumienie Francji. Natomiast w 2001 roku prowadził program Piątka u Semki nadawany w TV Puls. Był współautorem programu Warto rozmawiać (2004). Publikował swoje artykuły w Gazecie Polskiej, Dzienniku, Przewodniku Katolickim, Wprost, Uważam Rze,W sieci.
Obecnie Piotr Semka jako dziennikarz pisze dla Do Rzeczy oraz Rzeczpospolitej. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Od 7 lutego 2018r. członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Banery/Logo