Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Wystawa "Stalag XX B - historia nieopowiedziana"

Wyszukiwarka

plakat wystawy

Wystawa "Stalag XX B - historia nieopowiedziana"

Do końca roku można zwiedzać wystawę czasową "Stalag XX B – historia nieopowiedziana".

Stalag XX B Marienburg-Willenberg to obóz jeniecki, który funkcjonował do 1945 r. w miejscu, które dziś jest dzielnicą Malborka. "Historia nieopowiedziana" rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Dlatego do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich.

Na wystawie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie – głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu. Głównym eksponatem wystawy jest obiekt unikatowy, który stał się punktem wyjścia do całej narracji wystawy – mural namalowany przez jeńców brytyjskich podczas II wojny światowej, który ocalał i dziś znajduje się w muzealnych zbiorach.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w budynku Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54 w Malborku do końca roku, od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 i w soboty od 11:00 do 15:00. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią COVID-19 wejścia na wystawę odbywają się o pełnych godzinach. Od wtorku do piątku pierwsze wejście o godz. 10:00, a ostatnie o 15:00, w sobotę pierwsze o 11:00, ostatnie o 14:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Większe grupy zapraszamy do wcześniejszego kontaktu z nami telefonicznie pod nr 884 994 454 lub mejlowo promocja@malbork.muzeum.pl. Zapraszamy również grupy szkolne (klasy 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkoły średnie).

Przy wejściu na wystawę można pobrać bezpłatny katalog, który jest komentarzem historycznym do wystawy czasowej "Stalag XX B – historia nieopowiedziana".

Wystawa oraz katalog zostały dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz z dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Patronat honorowy nad wystawą objęły Ambasada Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie oraz Ambasada Francuska, a także Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny wystawie przyznało Radio Gdańsk oraz TVP 3 Gdańsk.

Partnerami wystawy są: miasto Monheim am Rhein, Anglo Polish Society Bristol and the South West, Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, Stowarzyszenie Dawna Wozownia, Polsko-Amerykańska Fundacja Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie, Gmina Miłoradz, Miasto i Gmina Nowy Staw, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku, firma ECO Malbork oraz firma NYBORG – MAWENT.

 

Banery/Logo