Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Muzeum Miasta Malborka - Otwarcie wystawy o Generale Taczaku

Wyszukiwarka

Otwarcie wystawy o Generale Taczaku

Otwarcie wystawy o Generale Taczaku

21 listopada w Muzeum Miasta Malborka odbył się wernisaż wystawy czasowej „Generał Stanisław Taczak – żołnierz niepodległości. W 150-tą rocznicę urodzin”, poświęconej niezwykłej postaci, pierwszemu głównodowodzącemu Powstania Wielkopolskiego.

Historię życia i działalności wojskowej pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego przedstawił zebranym gościom wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz. W bardzo emocjonalnym wystąpieniu przedstawił patriotyzm i heroizm dziadka ale również jego zdolności przywódcze. Podkreślił, że Malbork był dla generała bardzo ważnym miejscem, tu spędził ostatnie miesiące życia i tu został pochowany. Następnie, po ekshumacji jego prochy przeniesiono na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.


- Cieszę się, że Malbork pamięta i hołubi postać, która w Poznaniu dzisiaj jest noszona na rękach. O Taczaku wiemy, Taczaka wspominamy, rozpamiętujemy. 10 grudnia otwieramy wystawę poświęconą generałowi, a 27 grudnia generał Taczak będzie rozdawał tort urodzinowy. Przyjaźnimy się z Jerzym Gogołkiewiczem. Jest tutaj z nami Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, syn powstańca. To są te ostatnie osoby, które jeszcze pamiętają i chcą coś robić, żeby ta pamięć
nie zginęła. Od trzech lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zdarzyła się w Sejmie rzecz niezwykła, nikt się nie kłócił przy jego uchwalaniu – mówił podczas wernisażu Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.


Na spotkaniu było wielu znamienitych gości, między innymi Czesław Lewandowski, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Warszawskiego 1918-1919, Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk oraz przedstawiciele Związków Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.


Fragment wystawy jest też poświęcony innym powstańcom wielkopolskim, którzy byli związani z Malborkiem i szerzej z ziemią malborską, jak Jan Repka, Bernard Cichocki, Augustyn Szpręga, Stefan Wydrowski, Artur i Robert Kolwiczowie, Franciszek Szydzik, Franciszek Waliński.

Wernisaż był również okazją do wręczenia Lidii Kusz, mieszkance Malborka i prezesowi Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP, oraz Tomaszowi Agejczykowi, dyrektorowi Muzeum Miasta Malborka Kombatanckich Krzyż Pamięci „Zawsze Będziemy Pamiętać”. Odznaczenia wręczyli przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu.

Na zakończenie dyrektor Muzeum Miasta Malborka wręczył podziękowania dla partnerów i sponsorów.

Patronat honorowy nad wystawą objął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Współpraca: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Sponsorzy: BRAPOL Reklama, Poligrafia; Spiżarnia Malbork; Sklepy Cynamonowe Malbork; ECO Malbork; PWiK Malbork Sp. z o.o.

Wystawę będzie można oglądać od 22 listopada 2024 r. do 4 maja 2025 r.
Foto: UM Malbork

Banery/Logo