„Wystawa inaugurująca powstanie Muzeum Miasta Malborka, otwarta w dniu 16 czerwca 2018 roku. Wystawa prezentuje sylwetki mieszkańców naszego miasta – siedem osób sprzed wojennego Marienburga i siedem osób z powojennego Malborga i Malborka. Wystawa została stworzona przy ogromnym wsparciu wielu wolontariuszy i instytucji, bez których efekt wydarzenia nie byłby tak duży.”

Osoby odpowiedzialne za organizację wystawy postanowiły, że jej zakres czasowy to lata przed i po wybuchu II Wojny Światowej. Pięćdziesiąt lat w życiu człowieka to statystycznie ponad
połowa jego życia, dla miasta– tylko chwila.

Tematem ekspozycji są ludzieci którzy żyli tu przed wojną i ci, którzy przyjechali po jej zakończeniu. Zwykli ludzie, którzy tu rodzili się, żyli, kochali i umierali.

Dysponowaliśmy wielką ilością fotogramów. Wybraliśmy tylko niektóre. Takie, które wnoszą coś do wiedzy o tych ludziach, o ich zwykłym życiu.

Czasami te zdjęcia pokazują nam osoby nieznane, ale często zdarza się tak, że są to wyjątkowedla naszej historii postaci.

Można tu wspomnieć o Ferdinandzie Schulzu, słynnym niemieckim lotniku, który tuż po pierwszej wojnie, mieszkając w Marienburgu i będąc tutaj nauczycielem w szkole, ustanowił szereg światowych rekordów szybowcowych. Można także wrócić do czasów skromnej akuszerki Wiktorii Wytrążek, która swym oddaniem zaistniała w sercach ludzi oraz na kartach historii naszego pięknego miasta Malborka

/foto: Rafał Konefał/

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support