„Wystawa inaugurująca powstanie Muzeum Miasta Malborka, otwarta w dniu 16 czerwca 2018 roku. Wystawa prezentuje sylwetki mieszkańców naszego miasta – siedem osób sprzed wojennego Marienburga i siedem osób z powojennego Malborga i Malborka. Wystawa została stworzona przy ogromnym wsparciu wielu wolontariuszy i instytucji, bez których efekt wydarzenia nie byłby tak duży.”

Osoby odpowiedzialne za organizację wystawy postanowiły, że jej zakres czasowy to lata przed i po wybuchu II Wojny Światowej. Pięćdziesiąt lat w życiu człowieka to statystycznie ponad
połowa jego życia, dla miasta– tylko chwila.

Tematem ekspozycji są ludzieci którzy żyli tu przed wojną i ci, którzy przyjechali po jej zakończeniu. Zwykli ludzie, którzy tu rodzili się, żyli, kochali i umierali.

Dysponowaliśmy wielką ilością fotogramów. Wybraliśmy tylko niektóre. Takie, które wnoszą coś do wiedzy o tych ludziach, o ich zwykłym życiu.

Czasami te zdjęcia pokazują nam osoby nieznane, ale często zdarza się tak, że są to wyjątkowedla naszej historii postaci.

Można tu wspomnieć o Ferdinandzie Schulzu, słynnym niemieckim lotniku, który tuż po pierwszej wojnie, mieszkając w Marienburgu i będąc tutaj nauczycielem w szkole, ustanowił szereg światowych rekordów szybowcowych. Można także wrócić do czasów skromnej akuszerki Wiktorii Wytrążek, która swym oddaniem zaistniała w sercach ludzi oraz na kartach historii naszego pięknego miasta Malborka

/foto: Rafał Konefał/