W 2018 i 2019 roku realizowany będzie w muzeum projekt „Mistrz Tradycji – Ceramika Żuławska w Malborku.” Muzeum Miasta Malborka, pozyskało na ten cel 40 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.W ramach projektu będą prowadzone zajęcia z ceramiki żuławskiej. Zaproszone zostaną na nie osoby, które zostaną przeszkolone przez „Mistrza Tradycji”, czyli Beatę Grudziecką, prowadzącą pracownię ceramiki mieszczącą się w Muzeum Miasta Malborka. Projekt zakłada powrót do kontynuowanych przez wieki tradycji ceramicznych. Krzewienie wiedzy połączone z praktycznymi działaniami rękodzielniczymi, niewątpliwie przyczyni się do wzrostu znaczenia niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 roku.
W czasach Prus Królewskich Malbork był jednym z trzech najsilniejszych ośrodków garncarskich, a dzięki źródłom historycznym, możemy wskazać dokładne miejsca, w jakich istniały warsztaty rzemieślnicze. Garncarstwo przez wieki ewoluowało. Za sprawą wpływów niderlandzkich, w XIX w. wytworzył się tu charakterystyczny, ceramiczny żuławski design, któremu powojenna zawierucha położyła niemal całkowity kres. Ostatnie lata dały jednak nadzieję na reaktywację tradycji ceramicznych. Wydaje się naturalnym dbać o to co zostało, rozszerzać wiedzę i umiejętność wytwórstwa, a także wykształcić grupę osób, które w przyszłości przekażą ją szerszemu gronu odbiorców, z odpowiednim przesłaniem.

MISTRZ TRADYCJI – BLOG

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support