„Bedeker Malborski 1845-1945” autorstwa Ryszarda Rząda to długo wyczekiwana publikacja na temat 100-letniego okresu Malborka, okresu niezwykle bogatego w przełomowe wydarzenia kształtujące nowe oblicze Europy. Powstała przy wsparciu Muzeum Miasta Malborka oraz firmy Prino Plast.

 

Zainteresowanie książką jest ogromne, co potwierdziła frekwencja na pierwszym spotkaniu autorskim (17.06) w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka, gdzie w sobotę otwarta została również wystawa „Miasto ludzi – ludzie miasta”. Gości powitała dyrektor Muzeum Dorota Raczkowska, z pewnym opóźnieniem, ponieważ kolejka do podpisania publikacji była naprawdę długa.

 

Autor opowiedział o genezie powstania „Bedekera Malborskiego”, czyli zbiorów szkiców historycznych, wyjaśnił także wybór takiego właśnie okresu – rok 1845 był przełomowy dla Malborka, ponieważ wtedy została podjęta decyzja o budowie w mieście kolei i mostów kolejowych, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju, napływu nowej ludności i powstania nowych instytucji.

Materiałów do książki Ryszard Rząd szukał między innymi w sprawozdaniach magistratu publikowanych przez burmistrza Bernharda Pawelcika, w książce „Neues Marienburger Heimatbuch” Reinera Zachariasa, w zbiorach Archiwum Heimatkreis Marienburg w Hamburgu, które przekazane zostały nowo utworzonemu Muzeum Miasta Malborka oraz z publikacji zawartych w kolejnych wydaniach gazety Marienburger Zeitung. Na spotkaniu obecny był również przewodniczący Heimatkreis Marienburg Bodo Rückert.

Droga do wydania „Bedekera Malborskiego” była naprawdę długa, pierwsze materiały zostały zaprezentowane już w 1993 r. w formie wystawy „Malbork. Miasto przy zamku 1845-1945”, przygotowanej wspólnie z panem Arturem Dobrym. Wystawa ta dwa lata później pojechała do Lüneburgu, a następnie do Nordhorn, gdzie pokazana została z okazji podpisania umowy partnerskiej z Malborkiem.

Autor zdradził również, że dojrzewa w nim myśl, aby w kolejnej publikacji opisać dzieje Malborka od średniowiecza do 1845 r.
A my z niecierpliwością czekamy na tę nową pozycję.

Książka „Bedecker Malborski 1845-1945” w cenie 39 zł jest do nabycia w siedzibie Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.

(tekst: Katarzyna Fabiańska, foto: Bartosz Busz)

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support