Od 9 sierpnia do 30 września w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka można oglądać wystawę czasową „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.
Wystawa przyjechała do nas z Wrocławia z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który jest współorganizatorem wystawy w ramach współpracy sieci Ziem Zachodnich i Północnych.

WRASTANIE

Jesteśmy stąd? Jesteśmy u siebie? Odpowiedzi szukajmy na wystawie „Wrastanie. Ziemie
Zachodnie i Północne. Początek”.
Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne,
gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi
społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania”
powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. Właśnie o tym opowiada wystawa przygotowana
przez instytucje współpracujące w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, która
prezentowana będzie od 9 sierpnia w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka.
Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach,
które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.
Wystawa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania Niepodległości.

Wystawa opowiada o pierwszych powojennych latach, w których rozpoczął się tutaj proces
wielowymiarowego zakorzenienia się: w nowym miejscu mieszkańców (nie tylko Polaków)
przybyłych dosłownie ze wszystkich stron świata, i w nowej rzeczywistości, tych, którzy na tych
terenach mieszkali jeszcze przed wojną. Jest to też opowieść o trudnych i często heroicznych
początkach budowy nowej tożsamości, pokazana z perspektywy losów „zwykłego człowieka” –
zauważa dr Katarzyna Bock-Matuszyk, autorka scenariusza wystawy.
O tym jednak, jak wielka była wola i potrzeba „urządzenia sobie nowego życia” świadczą działania podejmowane przez powojennych mieszkańców tych terenów. Zmiana nazewnictwa, poznawanie przestrzeni, zastępowanie tego, co kojarzyło się z niemieckością polskimi symbolami – wszystkie te działania budowały więź z nowym miejscem i nowe relacje między ludźmi. Budowanie wspólnoty nie obywało się przy tym bez konfliktów i wzajemnego niezrozumienia, przy osobistych dylematach dotyczących własnej tożsamości i identyfikacji z lokalną społecznością.
Celem wystawy jest pobudzenie refeksji nad tym, czy i od kiedy dzisiejsi mieszkańcy Ziem
Zachodnich i Północnych czują się „u siebie” i „stąd”, oraz jaki jest ich stosunek do wielowiekowego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego, z jakim spotykają się na co dzień – dodaje dr Wojciech Kucharski, kurator wystawy.
Wystawa zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu
metrów. Ekspozycja ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.
–  Możliwość zaprezentowania wystawy w Muzeum Miasta Malborka jest dla nas ogromnym
wyróżnieniem. Jesteśmy pierwszym małym miastem, w którym zagości „Wrastanie”. Dzięki
ogromnej pomocy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia, poprzez tę wystawę będziemy mogli opowiadać trudną i bardzo nam wszystkim bliską historię naszych ziem po 1945 roku – mówi Dorota Raczkowska, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy
realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt scenografczny wystawy stworzyła frma JAZ+ Architekci z Warszawy.

Nie możemy pominąć też naszych lokalnych partnerów, którzy dołożyli swoje cegiełki do
sprowadzenia wystawy do Malborka. Są to spółki PWiK i Nogat, Brokerzy Ubezpieczeniowi Verso, Gmina Malbork, Gmina i Miasto Nowy Staw, Gmina Stare Pole oraz Miasto Malbork które wspiera nas w promocji wystawy – dodaje Dorota Raczkowska.

Wystawa czynna codziennie od 9 do 21.

Kategorie: Aktualności

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support