Na Zamku Wysokim, w korytarzu przy Refektarzu Konwentu, znajduje się najpiękniejsze miejsce w Muzeum Zamkowym – umywalnia, której ściany zdobi około 600 holenderskich fliz. To właśnie jest miejsce naszych dzisiejszych zajęć. Poznałyśmy historię umywalni, historię powstawania fliz i okoliczności w jakich pojawiły się one w Malborku. Dowiedziałyśmy się skąd pochodzą poszczególne flizy. Teraz widzimy już na nich różnice, które wcześniej były niezauważalne! Każda z fliz to osobna historia. Każda piękna i niepowtarzalna. Mimo tych samych wzorów, każda fliza różni się jakimiś detalem. Niesamowita praca ludzkich rąk opowiedziana na kawałkach biało-niebieskiej ceramiki.
Beata opowiedziała o flizach mnóstwo ciekawych historii. Pokazała przeróżne ornamenty narożnikowe, podziały tematyczne, podziały ze względu na pochodzenie i pokazała, jak patrzeć na flizy, by zauważać różnice. Miałyśmy też kilka zadań, które okazały się niełatwe.

Poza umywalnią zobaczyłyśmy też zbory ceramiki, w tym fajanse holenderskie, znajdujące się w muzeum.