24 kwietnia rozpoczęliśmy realizację projektu „Mistrz Tradycji – Ceramika Żuławska w Malborku”. Projekt finansowany jest w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Pierwsze spotkanie miało charakter wykładu i dotyczył bardzo bogatej tradycji ceramicznej Malborka, od XVI do XIX wieku, oraz wpływów ceramiki holenderskiej na wzornictwo wytwarzanych w Malborku naczyń fajansowych. Była również mowa o holenderskich flizach, które przez stulecia obecne były we wnętrzach żuławskich domów. Po wykładzie nastąpiła prezentacja podczas której można było zobaczyć oryginalne flizy pochodzące z XVII wieku, talerzyk fajansowy ze zbiorów Muzeum Miasta Malborka, astralony i szkice sopockiej artystki Anny Marii Strzelczyk, która wykonała flizy do współczesnych rekonstrukcji kilku gdańskich wnętrz, oraz fotografie na których uwieczniono wnętrza nieistniejących już żuławskich domów.

Prezentację i wykład poprowadziła Beata Grudziecka, która będzie realizowała projekt w latach 2018/2019 jako Mistrz Tradycji.